Odpowiedzialność za wadliwy produkt

Czy mogę uzyskać odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności za wadliwy produkt?

Zostałam poważnie poparzona w wyniku eksplozji opiekacza do grzanek. Ponieważ nie zrobiłam ze swojej strony nic, aby spowodować tę eksplozję, myślę, że był to wadliwie wykonany produkt. Był to całkiem nowy opiekacz, który niedawno zakupiłam w sklepie. Do eksplozji doszło krótko po jego włączeniu i rozgrzaniu. W wyniku tego poparzenia, poniosłam wysokie koszty leczenia oraz straciłam zarobki z powodu niemożliwości podjęcia pracy. Nie mówiąc już o stresie i cierpieniu, które mnie spotkały oraz możliwości pozostania permanentnych blizn. Czy mogę ubiegać się odszkodowanie od sprzedawcy lub producenta tego wadliwego produktu? Co muszę udowodnić, aby mieć prawo do odszkodowania? 

Może Pani ubiegać się o odszkodowanie zarówno od producenta jak i od sprzedawcy, jeżeli nabyła Pani wadliwy produkt i używała go zgodnie z jego przeznaczeniem oraz jest Pani w stanie wykazać, że wada tego produktu spowodowała Pani szkodę.

W przeciwieństwie do pozwów o odszkodowanie za wypadki, nie musi Pani udowadniać, że producent lub sprzedawca wadliwego produktu dopuścił się zaniedbania lub działał umyślnie. W przypadku wadliwych produktów, producent i sprzedawca ponoszą ścisłą odpowiedzialność za produkt, zgodnie z którą, aby uzyskać odszkodowanie wystarczy wykazać, że wada produktu była bezpośrednią przyczyną szkody. Użytkownicy, którzy płacą za produkt mają prawo oczekiwać, że jest on bezpieczny i nieszkodliwy, jeżeli jest używany zgodnie z przeznaczeniem.

Produkty mogą mieć wady projektowe lub konstrukcyjne, które mają miejsce, gdy produkt jest wadliwy od samego początku ze względu na swoją konstrukcję lub sposób zaprojektowania. Innym typem wad produktu są wady produkcyjne, które powstają podczas procesu produkcyjnego. Na przykład, prawidłowo skonstruowana poduszka powietrzna nie otworzyła się, gdyż została nieprawidłowo zainstalowana w samochodzie.

W przypadku produktów wiążących się z ryzykiem spowodowania szkody, producenci mają obowiązek ujawnienia zagrożeń związanych z używaniem określonego produktu. Jeśli nie zapewnią odpowiedniego powiadomienia o potencjalnych zagrożeniach, można to zakwalifikować jako brak ostrzeżenia.

Jeśli zatem pomimo używania tego opiekacza zgodnie z instrukcjami producenta i jego przeznaczeniem, doszło do eksplozji, która spowodowała Pani obrażenia, zalecam niezwłoczną konsultację z adwokatem, gdyż czas na złożenie pozwu o odszkodowanie za wadliwy produkt jest ograniczony.

Aby Pani roszczenie o odszkodowanie nie uległo przedawnieniu należy działać szybko. Przedawnienie roszczeń, czyli tzw. „Statute of Limitations” to prawo, które ogranicza czas, w którym można pozwać inną osobę od czasu powstania podstawy prawnej. Na Florydzie, okres przedawnienia roszczeń w przypadku wadliwego produktu wynosi tylko 4 lata od momentu powstania podstawy do roszczenia. W przypadku spowodowania śmierci, czas ten jest skrócony do 2 lat.

W przypadku odszkodowań za obrażenia spowodowane przez wadliwy produkt, standardem jest, że adwokaci pracują dla klienta na zasadzie prowizji od kwoty wywalczonego odszkodowania. W takich przypadkach, adwokat nie pobiera od klienta absolutnie żadnej opłaty za swoją pracę oraz koszty prowadzenia sprawy aż do momentu uzyskania odszkodowania. Tak więc, jeżeli adwokat nie wygra nic dla swojego klienta, klient nie musi mu nic płacić ani zwracać poniesionych przez adwokata kosztów.

Jeżeli zdecyduje się Pani skontaktować z moją kancelarią, będzie Pani mogła rozmawiać w języku polskim (lub po angielsku) bezpośrednio z adwokatem przez cały czas trwania Pani sprawy. W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie, zapraszam również do odwiedzenia mojej strony www.PiaseckaLaw.com.

Aby zobaczyć więcej videos i podcastów z pytaniami i odpowiedziami na temat wypadków, odszkodowań za obrażenia ciała, odpowiedzialności producenta i sprzedawcy za produkt lub błędów w sztuce lekarskiej, kliknij tutaj.

Aby porozmawiać z polskojęzycznym prawnikiem w sprawie reprezentacji prawnej i możliwości uzyskania odszkodowania za wypadki, obrażenia ciała, odpowiedzialność producenta i sprzedawcy za produkt lub błąd w sztuce lekarskiej, 

zadzwoń pod numer 727-538-4171 

lub wyślij SMS o treści “Wypadki” na numer 813-786-3911

Polski Adwokat Agnieszka Piasecka obsługuje obsługuje całą Florydę, w tym: Clearwater, Tampa, St. Petersburg, New Port Richey, Orlando, Sarasota, Bradenton, North Port, Fort Myers, Pompano Beach, Fort Lauderdale, Miami, Florida.

*Niektóre sprawy mogą zostać referowane do innej kancelarii