Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Czy mogę uzyskać odszkodowanie za pogryzienie przez psa?

Będąc na spacerze z moim psem, zostałam zaatakowana przez psa sąsiada. Próbując odgonić tego agresywnego psa, zostałam pogryziona i doznałam poważnych obrażeń ciała wymagających leczenia. Przed atakiem, pies ten znajdował się na posesji sąsiada, ale słysząc szczekanie mojego psa przeskoczył przez płot, aby nas zaatakować. Do ataku doszło zatem na ulicy przed domem sąsiada. Właściciel psa twierdzi, że to mój pies sprowokował atak szczekając i że jego pies, który jest łagodny z natury i nigdy nikogo wcześniej nie ugryzł, był zamknięty za płotem więc nie było tu zaniedbania z jego strony. Twierdzi, że gdyby nie szczekanie mojego psa, nie doszłoby do tego ataku. Czy pomimo tych okoliczności, mogę ubiegać się o zwrot kosztów medycznych i odszkodowanie za cierpienie od właściciela tego psa i ile mam na to czasu?

Według prawa Florydy, aby pociągnąć właściciela psa do odpowiedzialności za pogryzienie przez psa, wystarczy udowodnić, że jest właścicielem psa, a pies ugryzł ofiarę. Jest to tzw. odpowiedzialność ścisła, co oznacza, że właściciel psa jest automatycznie odpowiedzialny za pogryzienie przez psa, niezależnie od uprzedniej złośliwości psa lub wiedzy właściciela o tej złośliwości. Nie ma znaczenia, jakiej rasy był pies i czy kiedykolwiek wcześniej zachowywał się agresywnie. Nie ma również wymogu, aby właściciel psa dopuścił się zaniedbania lub miał wiedzę, że pies był niebezpieczny.

Odpowiedzialność właściciela psa za szkody wyrządzone osobom pogryzionym, reguluje statut Florydy 767. Według tego statutu, właściciel psa, który ugryzie jakąkolwiek osobę przebywającą w miejscu publicznym lub zgodnie z prawem w miejscu prywatnym, w tym na własności prywatnej należącej do właściciela psa, ponosi odpowiedzialność odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom pogryzionym.

Jakiekolwiek zaniedbanie ze strony pogryzionej osoby, które jest bezpośrednią przyczyną pogryzienia, zmniejsza odpowiedzialność właściciela psa o procent, w jakim zaniedbanie pogryzionej osoby przyczyniło się do zdarzenia pogryzienia.

Aby uzyskać prawo do zmniejszenia swojej odpowiedzialności za atak, właściciel agresora musiałby zatem udowodnić i przekonać sąd, że to Pani swoim zachowaniem lub zachowaniem swojego psa sprowokowała ten atak lub się do niego przyczyniła. Na Pani natomiast spoczywa ciężar dowodu, że poniosła Pani szkody w wyniku pogryzienia, w postaci obrażeń ciała i związanych z tym rachunków medycznych oraz innych szkód ekonomicznych, takich jak na przykład utratę dni pracy lub/i zdolności do pracy.

Aby ustalić czy i w jakim stopniu może się Pani ubiegać o odszkodowanie oraz sprawdzić czy właściciel psa miał odpowiednie ubezpieczenie lub inny majątek na pokrycie szkód, zalecam skontaktować się z adwokatem.

Aby Pani roszczenie o odszkodowanie nie uległo przedawnieniu należy działać szybko. Przedawnienie roszczeń, czyli tzw. „Statute of Limitations” to prawo, które ogranicza czas, w którym można pozwać inną osobę od czasu powstania podstawy prawnej. Na Florydzie, okres przedawnienia roszczeń w przypadku pogryzienia przez psa wynosi tylko 4 lata od momentu powstania podstawy do roszczenia. W przypadku spowodowania śmierci, czas ten jest skrócony do 2 lat.

W sprawach o odszkodowanie za obrażenia ciała, standardem jest, że adwokaci pracują dla klienta na zasadzie prowizji od kwoty wywalczonego odszkodowania. W takich przypadkach, adwokat nie pobiera od klienta absolutnie żadnej opłaty za swoją pracę oraz koszty prowadzenia sprawy aż do momentu uzyskania odszkodowania. Tak więc, jeżeli adwokat nie wygra nic dla swojego klienta, klient nie musi mu nic płacić ani zwracać poniesionych przez adwokata kosztów. Jeżeli zdecyduje się Pani skontaktować z moją kancelarią, będzie Pani mogła rozmawiać w języku polskim (lub po angielsku) bezpośrednio z adwokatem przez cały czas trwania Pani sprawy. 

W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie, zapraszam również do odwiedzenia mojej strony www.PiaseckaLaw.com.

Aby zobaczyć więcej videos i podcastów z pytaniami i odpowiedziami na temat wypadków, odszkodowań za obrażenia ciała, odpowiedzialności producenta i sprzedawcy za produkt lub błędów w sztuce lekarskiej, kliknij tutaj.

Aby porozmawiać z polskojęzycznym prawnikiem w sprawie reprezentacji prawnej i możliwości uzyskania odszkodowania za wypadki, obrażenia ciała, odpowiedzialność producenta i sprzedawcy za produkt lub błąd w sztuce lekarskiej, 

zadzwoń pod numer 727-538-4171 

lub wyślij SMS o treści “Wypadki” na numer 813-786-3911

Polski Adwokat Agnieszka Piasecka obsługuje obsługuje całą Florydę, w tym: Clearwater, Tampa, St. Petersburg, New Port Richey, Orlando, Sarasota, Bradenton, North Port, Fort Myers, Pompano Beach, Fort Lauderdale, Miami, Florida.

*Niektóre sprawy mogą zostać referowane do innej kancelarii