Prawa i obowiązki rowerzysty na Florydzie

Jakie są prawa i obowiązki rowerzysty na Florydzie?

Jestem zagorzałym rowerzystą i codziennie rano przemierzam na rowerze 10 mil. Przeprowadziłem się na Florydę z Colorado i widzę dużą różnicę pomiędzy tymi stanami, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Odczuwam, że jazda na rowerze na drogach Florydy jest niebezpieczna, gdyż wielu kierowców nie zwraca uwagi na rowerzystów, nie zachowuje odpowiedniego dystansu i nie ustępuje im pierwszeństwa na drogach. Zniecierpliwieni kierowcy bardzo często trąbią na mnie, abym usunął im się z drogi na chodnik, a kilkakrotnie o mało co nie zostałem potrącony. Chciałbym się dowiedzieć, jakie przysługują mi prawa i obowiązki na Florydzie jako rowerzyście i co mogę zrobić, aby jeździć na rowerze jak najbezpieczniej?

Słusznie zauważył Pan, że jazda na rowerze na drogach Florydy jest dużo bardziej niebezpieczna niż w innych stanach. Biorąc pod uwagę liczbę ofiar śmiertelnych na 100,000 osób, Floryda w ciągu ostatnich lat systematycznie zajmuje pierwsze miejsce wśród stanów o największej liczbie ofiar śmiertelnych wypadków rowerowych w kraju.

Decydując się na jazdę na rowerze na drogach Florydy, należy zatem zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że ma Pan dobre ubezpieczenie. Nigdy nie należy liczyć tylko na to, że sprawca wypadku będzie odpowiednio ubezpieczony.

Na Florydzie, rower jest prawnie zdefiniowany jako pojazd i ma wszystkie przywileje, prawa i obowiązki na drogach publicznych (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych), jakie ma operator pojazdu silnikowego. Rowerzyści mają prawo zjeżdżać ze ścieżki rowerowej, aby ominąć przeszkody lub zagrożenia lub przygotować się do skrętu w lewo. Rowerzysta może korzystać z pełnego pasa ruchu, nawet jadąc znacznie poniżej prędkości ruchu ulicznego, jeśli pas ruchu jest zbyt wąski, aby dzielić go pomiędzy samochodem i rowerem. Kierowcy muszą zapewnić rowerzystom co najmniej trzy stopy odległości podczas jazdy obok nich lub ich wyprzedzania. Skręcając, kierowca musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście na ścieżce rowerowej i może skręcić dopiero za rowerzystą.

Dla bezpieczeństwa rowerzystów, Departament Bezpieczeństwa Drogowego i Pojazdów Silnikowych na Florydzie opublikował następujące wskazówki: 

 • Przestrzegaj wszystkich kontroli ruchu i sygnałów.
 • Nie jedź na rowerze pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 • Zachowaj czujność – nie wysyłaj smsów podczas jazdy na rowerze ani nie noś słuchawek, aby słyszeć wszystko wokół siebie.
 • Jeśli nie poruszasz się z prędkością innych pojazdów, musisz korzystać z pasa dla rowerów, a jeśli pas dla rowerów nie jest dostępny, musisz pozostać po prawej stronie jezdni.
 • Możesz korzystać z pełnego pasa podczas skręcania w lewo, wyprzedzania, unikania niebezpieczeństw lub gdy pas jest zbyt wąski dla Ciebie i samochodu, aby bezpiecznie się nim dzielić.
 • Używaj kierunkowych sygnałów ręcznych, aby pokazać innym kierowcom, że zamierzasz skręcić.
 • Nigdy nie przyczepiaj siebie ani roweru do żadnego pojazdu na jezdni.
 • Jeśli jedziesz po chodniku lub przejściu dla pieszych, masz wszystkie prawa i obowiązki jako pieszy. Należy jednak ustąpić pierwszeństwa pieszym.
 • Pomiędzy zachodem a wschodem słońca musisz mieć białe światło widoczne z 500 stóp z przodu roweru oraz czerwone światło odblaskowe i czerwone światło widoczne z 600 stóp z tyłu. 
 • Bądź widoczny – noś neonowe lub fluorescencyjne kolory i noś coś odblaskowego podczas jazdy o każdej porze dnia.
 • Wszyscy rowerzyści i pasażerowie poniżej 16 roku życia są zobowiązani do noszenia kasków. Zaleca się jednak, aby wszyscy rowerzyści nosili kask, niezależnie od wieku.
 • Jadąc z innymi osobami, nie możesz jechać więcej niż z jednym dodatkowym rowerem obok siebie, chyba że jest to część jezdni zarezerwowanej dla rowerów. Musisz jechać gęsiego, jeśli ty i drugi rowerzysta utrudniacie ruch.

W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie, zapraszam również do odwiedzenia mojej strony www.PiaseckaLaw.com.

Aby zobaczyć więcej videos i podcastów z pytaniami i odpowiedziami na temat wypadków, odszkodowań za obrażenia ciała, odpowiedzialności producenta i sprzedawcy za produkt lub błędów w sztuce lekarskiej, kliknij tutaj.

Aby porozmawiać z polskojęzycznym prawnikiem w sprawie reprezentacji prawnej i możliwości uzyskania odszkodowania za wypadki, obrażenia ciała, odpowiedzialność producenta i sprzedawcy za produkt lub błąd w sztuce lekarskiej, 

zadzwoń pod numer 727-538-4171 

lub wyślij SMS o treści “Wypadki” na numer 813-786-3911

Polski Adwokat Agnieszka Piasecka obsługuje obsługuje całą Florydę, w tym: Clearwater, Tampa, St. Petersburg, New Port Richey, Orlando, Sarasota, Bradenton, North Port, Fort Myers, Pompano Beach, Fort Lauderdale, Miami, Florida.

*Niektóre sprawy mogą zostać referowane do innej kancelarii